Curs Degustător de Uleiuri virgine și Extravirgine de măsline

Primul CURS OFICIAL de Degustător de Uleiuri Virgine și Extravirgine de masline din România

Cursul se desfășoară în temeiul Decretului Ministerial Italian PAAF din 7 octombrie 2021, al Anexei XII Regulamentul (CEE) nr. 2568/91 cu modificările și completările ulterioare, cu profesori universitari și specialiști italieni.

  • Cursul de Degustator Uleiuri de măsline virgine si extravirgine va avea loc în luna noiembrie, la Hotel International – Bucuresti.
  • *Locuri limitate

Certificare emise dupa absolvirea cursului:

  • DIPLOMĂ DE PARTICIPARE LA CURSUL DE DEEGUSTĂTOR DE ULEI DE MĂSLINE;
  • DIPLOMĂ DE CAPACITATE FIZIOLOGICĂ PENTRU DEGUSTARE  (una dintre cerințele necesare înregistrării în Lista Națională a Tehnicienilor și Experților în uleiuri de măsline virgine și extravirgine).

PROFESORI:

  • Gucci Riccardo: Departamentul de Științe Agricole, Alimentare și Agro-mediu – Universitatea din Pisa
  • Leone Alessandro: Departamentul de Științe Agro-mediu și Teritoriale (DISAAT) – Universitatea din Bari
  • Pasetto Carlotta: Degustător profesionist, Master Blender
  • Scoccia Marcello: Vicepreședinte Tehnic, Șef Panel ONAOO, Master Blender

Citeste despre profesori AICI

PROGRAM CURS

ZIUA – I – A

09:00 – 09:30 Prezentarea cursului și O.N.A.O.O. – Dr. Lucio Carli, Președinte O.N.A.O.O (online)

09:30 – 11:30 Compoziția și analiza chimică a uleiurilor de măsline

11:30 – 13:00 COI – Metoda oficială de degustare a uleiurilor de măsline și introducere în tehnica degustării. (Anexa XII la Reg. CEE Nr. 2568/91)

13:00 – 14:00 PAUZĂ DE PRÂZ

14:00 – 16:30 Influența tehnologiei asupra caracteristicilor calitative și organoleptice ale uleiului de măsline.

16:30 – 18:00 Evaluarea caracteristicilor organoleptice ale uleiurilor de măsline: descriptori negativi (partea I)

 

ZIUA – 2 – A

09:00 – 11:00 Materia primă: biologie, varietate, tehnica culturală și calitatea produsului

11:00 – 12:30 Evaluarea caracteristicilor organoleptice ale uleiurilor de măsline: descriptori negativi (partea a II-a)

12:30 – 13:00 Ilustrare practică a efectuării testelor selective pentru evaluarea aptitudinii fiziologice

13:00 – 14:00 PAUZĂ DE PRÂZ

14:00 – 15:30 Primul Test senzorial selectiv pe atributul negativ AVINAT 4 sesiuni pentru atribut

15:30 – 18:00 Test practic de degustare: descrierea caracteristicilor organoleptice – uleiuri italiene

 

ZIUA – 3 – A

09:00 – 11:00 Test practic de degustare: descrierea caracteristicilor organoleptice – Uleiuri din bazinul mediteranean.

11:00 – 12:30 Al doilea test senzorial selectiv pe atributul negativ RÂNCED 4 sesiuni pentru atribut.

12:30 – 13:00 Proba practică de degustare: cu completarea formularului oficial (fișă de degustare).

13:00 – 14:00 PAUZĂ DE PRÂZ

14:00 – 16:00 Test practic de degustare: descrierea caracteristicilor organoleptice – Uleiuri din lume.

16:00 – 17:00 Producția și consumul mondial de uleiuri de măsline.

17:00 – 18:00 Proba practică de degustare: simularea unui Panel Test. (Grup de degustători)

 

ZIUA – 4 – A

09:00 – 11:00 Al treilea test senzorial selectiv pe atributul negativ MORCHIA 4 sesiuni pentru atribut

(MORCHIA – Rezidu de ulei de măsline după limpezire, din care, prin fierbere în apă, coacere sau tratare cu acid sulfuric, se obține un ulei foarte acid și sărac în grăsimi, folosit la prepararea săpunurilor și ca lubrifiant, în timp ce partea solidă este folosită ca îngrăşământ).

11:00 – 13:00 Al patrulea test senzorial selectiv pe atributul AMAR 4 sesiuni pentru atributul

 

De la ora 13:00  ÎNMÂNAREA CERTIFICATELOR DE PREZENȚĂ

ÎNCHIDEREA CURSULUI

 

REZULTATELE TESTELOR SELECTIVE VOR FI COMUNICATE PRIN E-MAIL

DIPLOMELE DE CAPACITATE FIZIOLOGICĂ PENTRU DEGUSTARE VOR FI TRIMISE PRIN CURIER

LOCUL CURSULUI: – Hotel International, BUCUREȘTI

CONTACT: